THERMONIA Homlokzati színező vakolat
A Thermonia homlokzati nemesvakolatokat főként az időjárás állóságuk miatt kedvelik. Ez a vakolat vízzáró, de átereszti a párát, nem pattogzik le, hosszan tartó, szép eredményt garantál. Ez a vakolattípus 2 féle struktúrában és 120 színben elérhető.
Vakolás a Thermonia segítségével
Milyen legyen a hordozófelület?
Az általunk forgalmazott Thermonia Homlokzati Színező vakolatok régi és új épületek vakolására is alkalmasak. Használhatjuk őket kültéri és belső falazatokhoz is, önálló felületképzőként felvihetjük nyers betonra, hagyományos vakolatalapra, de akár hőszigetelő rendszerek színező fedővakolásaként is.
A vakolat számára ideális hordozófelület:
- Simított vagy glettelt, pormentesített, megtisztított szilárd felület.
- Anyagában homogén, egyenletes, olyan terület, ahol a sérüléseket az eredeti anyaghoz hasonló javító anyagokkal kezelték.
- Nincsenek kiálló részei, vagy ha vannak, azokat azonos anyaggal egyenletesebbé tették, simították.
- A munka során a hőmérséklet +5 és +20oC között van, a relatív páratartalom pedig 50-60% körül mozog.
- A felületet nem érte csapadék, az építési nedvesség már távozott, a fal teljes rétegvastagságban száraz.
Hogyan alapozzuk a felületet?
- A vakolat felvitele előtt az alapozáshoz Thermonia színes alapozót ajánlunk.
- Ha a felület nedvszívó képessége nagy, akkor Thermonia Mesterfix diszperziós mélyalapozó segítségével néhány lépésben előkészíthetjük a vakolat felviteléhez. Ezzel egyenletesebbé tehetjük a felületet, és megelőzhetjük azt, hogy az eltérő anyagok miatt foltosodás alakuljon ki.
- A vakolat apró szemcséket tartalmaz, ezek segítik a tapadást.
- A színes alapozót a legegyszerűbben ecset, vagy teddy-henger segítségével vihetjük fel a felületre. A legjobb, ha az árnyalata egyezik a vakolatéval.
- Ha felvittük az alapozót, a vakolat felhordásának megkezdéséig egy napot, 24 órát várakozni kell.
- Egy négyzetméter vakolásához kb. 0,2-0,5 kg alapozó szükséges.
Hogyan hordjuk fel a vakolatot?
- Mielőtt elkezdenénk a munkát, alaposan keverjük fel a vakolatot.
- Ügyeljünk rá, hogy a felületen egyenletesen osszuk el az anyagot: ha nem megfelelő vastagságban, vagy hiányosan dolgozunk, akkor a kihagyott területek színei eltérhetnek a felület többi részétől.
- Célszerű a munkát úgy időzíteni, hogy a vakolat felhordásakor a hőmérséklet ne csökkenjen +5oC alá. Ha túl hideg van, a vakolat lassabban szárad, ez pedig akár egyenetlenséghez, károsodáshoz is vezethet.
- Ha a munka során a felületet víz éri, a hőmérséklet fagypont alá csökken, ködszitálásban, vagy esőben próbálunk meg dolgozni, akkor a vakolat foltos lesz, kifakul.
- Ha lehetséges, minden felületre egyszerre hordjuk fel a vakolatot. Hiába használunk azonos lejárati idejű, azonos színkódú vakolatot, ha túl sok idő telik el két felület vakolása között, az eredmény eltérő árnyalatú lehet.
- Lehetséges, hogy a felhordott, kész vakolat színe egy kicsit eltér a színmintáétól.
Hogyan alakítsuk ki a vakolat struktúráját?
- Ha 2 mm-es gördülőszemcsés vakolattal dolgozunk, akkor ne használjunk más szerszámot, csak és kizárólag műanyag simítóval dolgozzunk, előre meghatározott irányban (például körkörösen, vagy egyenesen)
- Kapart vakolat esetén használhatunk kemény műanyagot vagy rozsdamentes simítóval is dolgozhatunk.
- A munka finom befejezéséhez dolgozzunk nagyon óvatosan, tiszta, nedves, rozsdamentes simítóval. Ennek segítségével minden kiálló szemcsét elsimíthatunk.
Anyagszükséglet
Egyenletes vakolatfelhordást feltételezve:
Kapart hatású, 1,5 mm-es vakolathoz: 2,5-2,8 kg/m2
Gördülőszemcsés, 2 mm-es vakolathoz: 2,5 – 2,8 kg/m2
Kiszerelés
Feldolgozásra kész állapotban, 16 kg-os műanyag vödörben.
Eltarthatóság:
A vakolat bontatlan és sértetlen állapotban a gyártástól számított 1 évig felhasználható. Tároljuk +5 oC felett, fagymentes, fedett helyen!
Egyéb információk:
- Tökéletesen szép és egységes felületet csak akkor nyerhetünk, ha maximálisan betartjuk a környezetre és a munkamódszerekre vonatkozó előírásokat.
- A legjobb, ha a vakolattal +10 és +20 oC között, 50-60%-os páratartalom mellett dolgozunk.
- Kerüljük a munkát a színező vakolattal, ha erős a szél, tűz a nap, párás vagy esős az idő, esetleg fennáll a veszély, hogy a száradási időben fagyni fog.
- A színminta és a felhordott vakolat között néha előfordulhat néhány árnyalatos, kisebb különbség.
- Magasabb páratartalom esetén, vagy hideg környezetben a színező vakolat nagyon lassan szárad. Ekkor foltosodás, nedvesedés fordulhat elő. Ezekben az esetekben a gyártó nem vállal garanciát.
- A különböző gyártási sorszámú vakolatok között némi színárnyalati eltérés fordulhat elő: ennek oka, hogy a gyártás során különböző helyről, különböző időben bányászott alapanyagokat tudunk felhasználni.
Lábazati vakolatra is szüksége van? Tekintse meg a Thermonia dekorvakolatokat!